Connect with us

Automatizálás

Mesterséges intelligencia alakítja át az ipari folyamatokat

Valeo
Az autóipari beszállítók közötti digitális együttműködési projekt, az Autoparts from Spain – amely az autóipari alkatrészek iparágáról szolgáltat információkat – , a mesterséges intelligencia (MI) által támogatott radikális átalakulás lehetőségét kínálja tagjainak. Az Antolin, a Fersa Bearings és a Gestamp már élvezik a technológiai átalakulás előnyeit – erről számolt be az Automotive Logistics portál.

Az Autoparts from Spain olyan platformot teremt, amely integrálja az autóipari alkatrészekre és az ágazat főbb vállalataira vonatkozó információkat, valamint piaci adatokat gyűjt Spanyolországban, hogy globálisan kínálhasson szakmai szolgáltatásokat.

„A mesterséges intelligencia széles körben alkalmazható az autóiparban, lehetővé téve az ellátási lánc folyamatainak optimalizálását, valamint a járművek hatékonyságának javítását” – nyilatkozta Begoña Llamazare, a szervezet szóvivője. „A tendenciák a mesterséges intelligencia egyre nagyobb mértékű alkalmazása felé mozdulnak el az ágazatban, az egyre inkább összekapcsolt- és autonóm járművek, illetve az intelligensebb városok összefüggésében.”

Az autóbelső-alkatrészeket szállító Antolin az MI-t és a gépi tanulást (GT) az ipari- és irányítási folyamatok javítására használja, automatizálva bizonyos feladatokat, hogy az alkalmazottak magasabb értékű feladatokra összpontosíthassanak. Az automatizálással csökkentették a dolgozók fáradtságát a minőségellenőrzési feladatok során, és a hatékonyság és a munkahelyi biztonság javítása érdekében szabványosították a folyamatot létesítményeiben világszerte. Ez hatással van a logisztikára is: a kézi targoncákat, békákat mobil-, autonóm- és együttműködő robotokra cserélték.

Az Antolin a dolgok internete (IoT) technológiával is növelte termelékenységét, és azt a folyamatadatok rögzítésére és nyomon követésére használta a megelőző karbantartás és a fejlett elemzés elvégzéséhez. Az MI-t a háromdimenziós tervezés és dokumentáció javítására is alkalmazzák.

„A vállalat kísérletezik a mesterséges intelligencia segítségével az információk lekérdezésének, a jelentéskészítésnek és az utasítások érthetőségének érdekében, elősegítve az együttműködést és az eszmecserét az alkalmazottak között” – közölte a vállalat.

Eközben a spanyol Gestamp alkatrészgyártó vállalatnál az Ipar 4.0 technológia használatát beépítették az energiahatékonyság és a fenntarthatóság javítására irányuló erőfeszítésekbe. A beszállító a digitális technológiát arra is használja, hogy támogassa az együttműködést és az átjárhatóságot az ellátási lánc egészében. „A valós adatok interoperabilitásának együttműködő rendszere javíthatja az operatív hatékonyságot és biztosíthatja a szén-dioxid-csökkentési célok eléréséhez szükséges nyomon követhetőséget” – nyilatkozta a lapban Diego Mallada, a Gestamp digitalizációért felelős informatikai vezetője. „A mesterséges intelligencia népszerűsítése komoly kihívást jelent az olyan vállalatok számára, mint a Gestamp, mivel az nem öncélú, hanem eszköz az üzleti célok eléréséhez.”

A Fersa Bearings ugyanakkor az általa Ipar 5.0-nak nevezett technológiát alkalmazza: a mesterséges intelligenciát bevonták a stratégiai döntéshozatalba, a működés tervezésében és optimalizálásába; digitális eszközöket alkalmaznak az üzemekben, automatizálták a minőségellenőrzést, digitális ikreket fejlesztettek a meghibásodások előrejelzésére. A Fersa szerint a technológia emberi intuícióval és tudással való kombinálása optimalizálja a stratégiai döntéshozatalt.

A spanyolországi Autoparts projektben részt vevő vállalatok tapasztalatai azt is jelzik, hogy mennyire fontos az emberi tényező, a személyzet az autóipari folyamatok mesterséges intelligencia alapú átalakításában. A gestampos Mallada szerint a mesterséges intelligencia és az emberi tapasztalat integrálása kulcsfontosságú a hálózatba kapcsolt, rugalmas és hatékony gyár megvalósításához. Az Antolinnál eközben az MI lehetővé teszi a dolgozók számára, hogy az értékteremtő feladatokra összpontosítsanak a hatékonyság javítása érdekében, a munkával való elégedettséggel egyidejűleg.

„A mesterséges intelligencia javította a hatékonyságot, a biztonságot és a minőséget a termelési folyamatokban, de az igazi potenciál akkor jelentkezik, ha integrálódik az emberi tényezővel, a jelenléttel és a tapasztalattal” – áll a projekszervezet közleményében.A spanyol automatizálás MI-forradalma világos példája annak, hogy a technológia hogyan alakíthatja át az iparágakat, az innovációs fejlődést egy hatékonyabb és biztonságosabb jövő felé tolva”.