Anyagmozgatás
Hogyan növeli a hatékonyságot a folyamatbányászat az ellátási láncban?
Az autóipari ellátási lánc a digitális technológiákat a láthatóság javítása érdekében alkalmazza, különösen a kész járműlogisztikai (FVL) ágazatban, segítve ezzel a szállítások felgyorsítását és a költségek minimalizálását.
Az FVL-ágazat fontos felismerése a folyamatbányászat, amely a minőségi adatokat mennyiségi, mérhető adatokká alakíthatja, és segíthet a logisztikai cégeknek hatékonyabbá és jövedelmezőbbé válni. Az Automotive Logistics legutóbbi a Celonisszal közösen szervezett webináriumon Riad Mannan, az Automotive Logistics tartalomgyártója a Toyota North America, a Celonis és a PwC vezetőivel beszélgetett arról, hogy a folyamatvezérelt átalakítás hogyan gyorsíthatja fel a változást.
Mi az a folyamatbányászat?
A Celonis szerint a folyamatbányászat egy széles körben használt technológia a logisztikai üzleti folyamatok modellezésére, elemzésére és optimalizálására. Ez azt jelenti, hogy egy üzleti folyamat minden egyes lépése digitális lábnyomot hagy adat formájában, és lehetővé teszi a cégek számára, hogy nyomon kövessék a változó folyamatok időre és költségekre gyakorolt hatását. Az FVL-iparban, ahol az OEM-eknek, a beszállítóknak és a logisztikai cégeknek gyorsan és rugalmasan kell reagálniuk, a folyamatok és azok egymáshoz való igazítása óriási különbséget jelenthet a szállítások sebességében és ezáltal a megtérülésben és a nyereségességben.
Az FVL szempontjából napi szinten komoly kihívásokkal kell szembenézni, többek között a kármegelőzés, az átláthatóság, a jogszabályi megfelelés, az időzítés és a költséghatékonyság terén.
Brennan McKinlay, a Toyota North America vezető átalakítási vezetője elmondta, hogy az OEM három kulcsfontosságú technológiai területen, köztük az adatelemzésen, az automatizált megoldásokon és a nyomon követési rendszereken keresztül közelíti meg ezeket a kihívásokat.
„Adatelemzést, adatbányászatot, adattudományt és adatmérnökséget használunk” – mondta McKinlay. „Az adat napjaink valutája, és igyekszünk jól kihasználni azt, ami körülöttünk van, és javítani az ellátási láncainkat. Az adatok bölcs felhasználása, a jó analitika és a döntéshozatal rendkívül fontos.”
Elmondta, hogy ezek az adatok ezután felhasználhatók a folyamatok kiigazítására vagy akár automatizálására is. „Ahol csak lehet, automatizáljuk a döntéshozatalt, hogy embereink a legkritikusabb kérdésekre koncentrálhassanak, sőt bizonyos esetekben a járművek mozgatásának vagy az áruk mozgatásának automatizálása a robotika segítségével komoly lehetőségeket jelent számunkra” – mondta.
A folyamatok meghatározása és elkülönítése
Természetesen mielőtt a folyamatbányászat megvalósulhatna, a folyamatok szabványos definícióit meg kell határozni, és az ellátási lánc minden érintettjének meg kell állapodnia bennük.”Nagyon fontos, amikor egy fejlesztési projektet veszünk szemügyre, hogy meghatározzuk, milyen hatásai lesznek a projektnek, és ezeket az ügyféllel együtt határozzuk meg” – mondta Kenny Petzold, a PwC folyamatbányászatért és optimalizálásért felelős szenior menedzsere. „A folyamatbányászattal, mivel valós időben kapcsolódik le a rendszerben, valós idejű visszajelzést kapunk, betekintést nyerünk, pontosan látjuk, hogy az a „gyógyszer”, amit a szervezetünknek adunk, segít-e, vagy pedig gondokat okoz egy másik területen, vagy az egyik részlegből a másikba tolja a problémákat.”.
Elmondta, hogy a folyamatbányászat végponttól végpontig tartó képet adhat a folyamatokról és arról, hogy azok hogyan kapcsolódnak egymáshoz, így ezek az információk számszerűsíthetővé válnak, így bizonyos folyamatváltozások alapján üzleti eseteket lehet kiszámítani, és szimulálni lehet a módosítások hatásait, ami gyorsabb ROI-számításokat eredményez.
Julian Thomßen, a Celonis globális autóipari és feldolgozóipari vezetője egyetértett: „Azt is mérni tudjuk, hogy milyen előnyökkel jár például néhány ilyen tevékenység automatizálása. Megállapíthatjuk, hogyan rövidíthetjük le az átfutási időt, hogyan állíthatjuk be azokat a paramétereket, amelyek jobb anyagelérhetőséghez vagy időben történő szállításhoz vezetnek, így nyomon követhetjük, hogy milyen intézkedéseket hajtottunk végre, és milyen értéket realizáltunk.”
Petzold hangsúlyozta, hogy a folyamatokat le kell bontani és külön-külön kell vizsgálni, hogy a hatékonyság és a költségmegtakarítás szempontjából a legtöbb előnyt élvezhessük. „Nagyon fontos, hogy már az elején állítsunk fel egy minőségi hipotézist, tehát állítsunk fel bizonyos dolgokat, amelyeket elemezni szeretnénk, mert ha nem határozzuk meg világosan ezeket a célokat, akkor egy képet nézünk, de semmit sem látunk, mert olyan sok az információ” – mondta. „Ez olyan, mintha egy emberi testet röntgenre tennénk, és a teljes embert látnánk, ahelyett, hogy csak a törött csuklót néznénk. Bár végponttól végpontig láthatóvá teszi az egészet, azt emészthető darabokra kell szeletelni, amelyeket elemezni lehet, és onnan egy kicsit továbblépni.”
Felkészülés a folyamatbányászatra
A folyamatbányászatra való felkészüléshez definíciókat és szabványokat kell meghatározni, de a Toyota McKinlay kiemeli, hogy az adatoknak tisztának kell lenniük, és meg kell osztani őket az egész vállalaton belül, egyértelmű adatirányítással.
„Az adatkezelés kritikus fontosságú, mert az olyan partnerek, mint a Celonis, kiváló munkát végeznek ott, ahol az adatok strukturálatlanok vagy ellentmondásosak lehetnek, de még sok munka vár ránk a hiányosságok áthidalásában, és sok más vállalat még nem áll ezen a szinten” – mondta.
„Meg kell győződnünk arról, hogy az üzleti adatok irányítását valóban jól végezzük az információk összegyűjtése és az adatok tisztaságának biztosítása érdekében. Fontos, hogy megtörjük a silókat, és értéket teremtsünk a teljes adatfolyamban”.”