Automatizálás
Hangutasítással is irányíthatók a vezető nélküli szállítók
A beszéd az ember számára a legtermészetesebb kommunikációs eszköz, ezért a kommunikáció leghatékonyabb formája is. A beszélt szó azonban az ipari termelésben is felhasználható, például a folyamatok egyszerűsítésére vagy biztonságosabbá és felhasználóbarátabbá tételére a kezelők számára.
A Fraunhofer ipari és kutatási munkacsoportjának szeptemberi oldenburgi ülésén különböző ipari és kutatási előadók mutattak be termeléssel kapcsolatos ötleteket. A Fraunhofer Institute for Digital Media Technology (IDMT) intézettel együttműködve például egy angol nyelvű hangvezérlőrendszert integráltak egy hegesztési feladatokat ellátó kobotba. Ez lehetővé teszi a robotok hatékonyabb programozását olyan területeken, ahol a munkásoknak még mindig kesztyűben kell dolgozniuk, kommentálja a Machinen Markt magazinnak Johannes Stoll, a Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation (IPA) robotfolyamatok és kinematika csoportvezetője, aki az IDMT-vel együtt dolgozott.
A marógéptől a kobotig minden a kezelőre figyel
A hangvezérlés az automatizált vezetésű járművekben (AGV) is alkalmazható. A kutatók szerint ez lehetővé teszi, hogy az AGV-k rugalmasan reagáljanak az új követelményekre. Valós időben kaphatnak utasításokat, módosíthatják útvonalukat, például annak érdekében, hogy a szerszámokat időben eljuttassák a munkaállomésokra. Különböző forgatókönyvek is elképzelhetők, például egy meghibásodott szerszám cseréje vagy a szükséges alkatrészek szállítása. A maróközponttól a hegesztőroboton át a kobotig mindent hangvezérléssel lehetne igény szerint irányítani, miközben a dolgozók keze a vízió szerint aktív marad. Nem kell többé levenniük a kesztyűt, hogy az érintőképernyőn programozzanak. A gyaloglási távolságok is lerövidíthetők.
Figyelj, mit csinál az a marógép …?
Végül, de nem utolsósorban azok maradnak sikeresek, akik a legrugalmasabban tudnak alkalmazkodni a változó helyzetekhez – mutatnak rá a kutatók. A termelési paraméterek gyakorlati optimalizálásához és a termelőgépek biztonságos, autonóm működéséhez ezért olyan folyamatfelügyeleti rendszerekre is szükség van, amelyeket könnyű utólagosan felszerelni és működtetni. Ezért az IDMT Oldenburgban a megmunkálási folyamatok folyamatfelügyeletének aktuális kutatási eredményeit is bemutatta. Mint hangsúlyozták, a tudósok kifejezetten a megmunkáláshoz fejlesztettek ki egy hangalapú érzékelőrendszert, amely utólagosan is felszerelhető. A gyártófüggetlen rendszer támogatja a kezelőket a megmunkálási folyamatok hatékony és biztonságos kialakításában. A kezelő kiterjesztett „füleként” megbízhatóan azonosítja a marógép megmunkálási területén kívüli regeneratív zörgéseket is – azaz az önerősítő zörgéseket, amelyek akkor keletkezhetnek, amikor a marómaró a szerszámmal érintkezik, ami általában nem jelent jót. A szerszámkopás vagy más technológiai anomáliák szintén észlelhetők. Ez ismét „intelligens” algoritmusokon alapul, amelyek az automatizált megmunkálási folyamatok aktuális követelményeihez igazíthatók.